HEMEN BAŞVUR

SRC 2 Belgesi

KAPSAMI: YURT İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI

ARANAN ŞARTLAR ve GEREKLİ EVRAKLAR

25.02.2003 Tarihinden Sonra Alınmış Ehliyete Sahipseniz Kursa ve Sınava Tabisinizdir.

 • Kimlik Fotokopisi
 • Ehliyet Fotokopisi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Sabıka Kaydı (Kurum Türü:Özel Belgenin Neden Verileceği:Ulaştırma Bakanlığı (Kara Taşıma Belgesi) Belgenin Nereye Verileceği: Eskişehir Src Kursu şeklinde Sabıka Kaydı çıkarılmaldır.)NOT:E-Devlet şifreniz varsa kursumuzdan belgeniz çıkarılır.
 • Mezuniyet Belgesi (Tasdikname,Diploma kayıt Örneği,Öğrenci Belgesi,Diploma olabilir.)

SRC 2 Belgesi Nedir?

SRC 2 belgesi Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilmek için almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ticari taksi kullananlar, personel taşımacılığı yapanlar, il, ilçe, şehirler arası yolcu taşımacılığı yapanlar, dolmuş sürücüleri, öğrenci servis şoförleri, kısacası yolcu taşıma yükümlülüğü olan sürücülerin almak zorunda oldukları belgedir.

2003 yılından sonra herhangi bir B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olanların SRC 2 belgesi alınabilmesi için, sürücü 36 saatlik bir eğitime tabi tutulur ve eğitimin ardından yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda belge sahibi olabilirler. Otobüs için alacak sürücülerin 26 yaşından, minibüs için alacakların ise 19 yaşından gün almış olmaları ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Kullanılacak araca göre sürücü belgeleri ve psikoteknik raporlarının olması gerekmektedir. 2003 yılından önce ehliyet alanlar ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan, nüfus cüzdan fotokopisi, adli sicil kaydı, 1 adet biometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi, eğitim başvuru formu ve diplomadan oluşan belgeleri toparlayıp belgesini alabilir.

  Telefon
  0552 852 81 81
  Kurs Saatleri
  Pazartesi - Cuma: 09:00 - 18:00
  Cumartesi - Pazar: 10:00 - 17:00
  BİZİ ARAYIN