HEMEN BAŞVUR

ODY 2 Belgesi

KAPSAMI: YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI
30 Haziran 2010 Tarihinden İtibaren Yürürlükte

ODY 2 Belgesi Yükümlülükleri

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin “Yetki Belgesi Sahiplerinin Yükümlülüğü” başlıklı 43 üncü maddesinin 15’nci fıkrası; “Yetki belgesi sahipleri, ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlüdürler.

Buna göre;Mevcut (eski) yetki belgesi sahibi firmalar ÜDY veya ODY türü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip kişileri faaliyetleri süresince istihdam etmekle yükümlüdür. Yetki belgesini yeni almış firmalarda 6 ay içinde yükümlüklerini yerine getirmek ve eski yetki belgeli firmalarda olduğu gibi faaliyetleri süresince bu kişileri istihdam etmekle (muhafaza etmekle) yükümlüdürler.

Orta Düzey Yönetici (ODY): 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren bir gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden müdür, şef, uzman, operasyon yöneticisi ve benzeri unvanlarla görev yapan kişileri ifade eder.

ODY 2 Orta Düzey Yönetici İstihdam etme zorunluluğu olan yetki belgesi sahipleri: A1, D2, T2, T3 yetki belgesi sahiplerinin, en az birer adet ODY 2 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri zorunludur.

  Telefon
  0552 852 81 81
  Kurs Saatleri
  Pazartesi - Cuma: 09:00 - 18:00
  Cumartesi - Pazar: 10:00 - 17:00
  BİZİ ARAYIN